Historia P&G w Polsce

1990

15 grudnia 1990 roku zostaje zawarta umowa joint venture pomiędzy Procter & Gamble Eastern Europe Inc. a dotychczasowym lokalnym dystrybutorem, firmą Poll LTD. Umowa wchodzi w życie 1 lipca 1991 roku. Na jej mocy powstaje nowa firma o nazwie Procter & Gamble Poll. Przez około 3 lata jest ona wyłącznym dystrybutorem produktów P&G w Polsce, a po tym okresie, zgodnie z wcześniejszym porozumieniem, zostaje wykupiona przez Procter & Gamble Eastern Europe.

Przed rokiem 1990 wyroby firmy Procter & Gamble są sprzedawane w Polsce przez Pewex i Baltona - jedyne w tamtym czasie sieci sprzedaży za waluty wymienialne - oraz przez ludzi podróżujących za granicę i kupujących te produkty na własne potrzeby. Przeciętne zarobki w Polsce przed 1990 rokiem są na poziomie 25 USD. W związku z tym wyroby P&G są nieosiągalne dla większości konsumentów.

Lata 1990-91 to okres niezwykle dynamicznego rozwoju P&G w Polsce, zarówno pod względem budowy organizacji, jak również owocnej współpracy pomiędzy lokalnym partnerem a międzynarodowym koncernem.

Spośród wszystkich marek Procter & Gamble, w pierwszej kolejności na polski rynek trafia 12 wiodących produktów. Są to m.in.: Ariel, Vizir, Lenor, Always oraz Blend-a-med.

Wszystkie te marki spotykają się z niezwykle życzliwym przyjęciem przez polskich konsumentów, co przekonuje nas do podjęcia w Polsce telewizyjnej kampanii promocyjnej wybranych produktów. Do języka polskiego na stałe wchodzi sformułowanie „Z pewną taką nieśmiałością”, które pojawia się w reklamie podpasek Always.

1993

W latach 1993-97 firma Procter & Gamble buduje w Polsce fundament nowoczesnej organizacji w oparciu o doświadczenia międzynarodowej kadry menedżerskiej i wielkie zaangażowanie polskich pracowników. W tym okresie P&G:

  • wprowadza na polski rynek większość swoich czołowych marek,
  • zwiększa zatrudnienie ze 143 pracowników w lipcu 1993 roku do prawie 1000 w lipcu 1997 roku,
  • dwuipółkrotnie zwiększa sprzedaż, przekraczając 200 mln USD obrotu.

Polskie przedsiębiorstwo zaczyna również przynosić zyski.

Na warszawskim Targówku uruchamiamy fabrykę pieluszek Pampers – największą fabrykę P&G w Europie Środkowo-Wschodniej. Firma otrzymuje tytuł Najbardziej Poszukiwanego Pracodawcy w badaniu przeprowadzonym przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Szkół Ekonomicznych i Handlowych AIESEC.

Według Państwowej Agencji Inwestycji Zagranicznych, P&G zajmuje wówczas 12 pozycję na liście największych inwestorów zagranicznych w Polsce, a 6 wśród amerykańskich.

1997

W połowie 1997 roku ogłaszamy integrację polskiego przedsiębiorstwa Procter & Gamble z oddziałami na Łotwie, Litwie, w Estonii i Białorusi. W ramach procesu integracji niektóre działy z krajów bałtyckich i Białorusi są przeniesione do Warszawy.

Zdobywamy pozycję lidera nie tylko w wielu kategoriach naszych produktów, ale również w zakresie
działalności społecznej.

1999

Od 1999 roku we współpracy z Fundacją Polsat prowadzimy coroczną akcję marketingu społecznie zaangażowanego pod hasłem „Podaruj Dzieciom Słońce”.

Oddajemy do użytku nowe biuro oparte na koncepcji otwartej przestrzeni (ang. open space), z nowoczesnym i kreatywnym wystrojem sal konferencyjnych, który nawiązuje do opracowanej przez nas filozofii pracy.

2000

W październiku prezes koncernu P&G, John E. Pepper, ogłasza w Warszawie rozbudowę fabryki na Targówku, dzięki czemu oprócz regionalnego producenta pieluszek Pampers stajemy się ich eksporterem do ponad 20 krajów.

Jesteśmy bardzo aktywni na kampusach uniwersyteckich. W trakcie organizowanych na uczelniach „Dni P&G” dajemy się poznać studentom jako pracodawca inwestujący w pracownika i umożliwiający mu ciągły rozwój. Szkolenia i warsztaty prowadzone rokrocznie przez naszych menedżerów oraz nasza strategia „awansu od wewnątrz” zyskują uznanie kandydatów i skutkują dużą liczbą podań o pracę i zgłoszeń na staże. Jesteśmy liderem studenckich rankingów na najlepszego pracodawcę.

2004

Naszą globalną strategią staje się stworzenie „Królestwa Piękności P&G”, a celem zdobycie pozycji lidera na rynku produktów kosmetycznych w Polsce.

Odpowiedzialność społeczna to bardzo istotna część naszej strategii. Zaangażowanie P&G w tym aspekcie ciągle się zwiększa. Od kilku lat organizujemy wspólne akcje pro-ekologiczne we współpracy z Fundacją Nasza Ziemia. W 2004 roku powstaje z naszej inicjatywy „Klub Dzieci Targówka – Dzielimy się pasją”, którego celem jest wspieranie społeczności lokalnej, a w szczególności dzieci. Nasi pracownicy angażują się w wolontariat pracowniczy i organizują dla dzieci zajęcia pozalekcyjne. Grant korporacyjny, który Klub Dzieci Targówka otrzymuje za wzorcową realizację strategii społecznej firmy, pozwala nam wybudować boisko do koszykówki na terenie partnerskiej szkoły.

2006

W czerwcu firma Procter & Gamble uruchamia w Łodzi największe na świecie Centrum Produkcyjne ostrzy i maszynek do golenia Gillette. Fabryka powstaje na 92 600 m2 i zatrudnia 2000 osób. Produkty wytwarzane w tej nowoczesnej fabryce eksportowane są do ponad 100 krajów świata.

2007

26 lutego stanowisko prezesa zarządu Procter & Gamble w Polsce obejmuje Marek Kapuściński, pierwszy Polak na tak wysokim stanowisku w globalnych strukturach firmy. Dołączył on do 120-osobowej grupy ścisłego kierownictwa korporacji.

Procter & Gamble ogłasza w czerwcu, że ponownie wybiera Polskę jako miejsce kolejnej inwestycji. W Aleksandrowie Łódzkim postawnie nowa fabryka kosmetyków Olay.

2009

W Aleksandrowie Łódzkim P&G otwiera największy w Europie zakład produkujący kosmetyki do pielęgnacji skóry (m.in. Olay). Powierzchnia zabudowań wyniosła 15 000 m2, a cały zagospodarowany teren to 80 000 m2. Inwestycja zapewniła 300 nowych miejsc pracy. Każdego dnia w fabryce wytwarzanych jest kilkadziesiąt ton kosmetyków - ponad 100 rodzajów kremów do twarzy, balsamów do ciała, żelu i toników pielęgnacyjnych. Kosmetyki te trafiąją na rynki Europy Zachodniej i Wschodniej, Bliskiego Wschodu i Afryki.

Podczas jedenastej edycji akcji „Podaruj Dzieciom Słońce” udaje się zebrać rekordową kwotę ponad 6 mln 714 tysięcy złotych. Kwota ta jest częścią zysku ze sprzedaży produktów marek Vizir, Pampers, blend-a-med, Gilette, Bonux, Ariel, Lenor, Fairy, Pantene Pro-V, Head & Shoulders, Naturella, Always. Zebrane fundusze zostają w całości przeznaczone na pomoc najbardziej potrzebującym podopiecznym Fundacji POLSAT.

2011

P&G otrzymuje od władz Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej pozwolenia na rozbudowę fabryk Pampers (Targówek, Warszawa) oraz Gillette (Łódź). W łódzkiej fabryce Gillette uruchomiona zostanie produkcja maszynek Venus, zaś na Targówku ruszy produkcja chusteczek do pielęgnacji niemowląt.

P&G Poland staje się częścią nowej regionalnej struktury organizacyjnej obejmującej kraje Europy Środkowej. Oprócz Polski w skład struktury wchodzą: Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Słowacja, Słowenia oraz Węgry. Na czele nowej organizacji staje Marek Kapuściński.